Zebranie sprawozdawcze w OSP Jedłownik

22 lutego 2009 roku w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Jedłowniku odbyło się zebranie sprawozdawcze OSP  Jedłownik.

Po otwarciu zebranie i powitaniu gości przez Prezesa OSP Jedłownik Zbigniewa Rączki dokonano wręczenia odznaczeń i awansów członków OSP, następnie zatwierdzono porządek obrad, wybrano przewodniczącego oraz protokolanta, dokonano też wyboru Komisji Uchwał i Wniosków. Kolejnym punktem programu było sprawozdanie Prezesa z działalności OSP za rok 2009, następnie swoje sprawozdanie przedstawili: Naczelnik, Skarbnik oraz Przewodniczący Komisji Rewizyjnej. Dziesiątym punktem programu było przedstawienie planu działalności i budżetu OSP.  Po przedstawieniu protokołu Komisji Mandatowej odbyła się dyskusja nad sprawozdaniami, po której udzielono absolutorium zarządowi za okres sprawozdawczy. Po czym przyjęto plan działalności i plan finansowy na najbliższy rok. W dalszej kolejności druhowie wyrazili swoje wnioski i propozycje na temat działalności OSP. Przedostatnim punktem zebranie było podjęcie uchwał i wniosków.

Jednostka OSP Jedłownik w ubiegłym roku zwiększyła swoją działalność. Druhowie w roku 2008 uczestniczyli w 29 działaniach ratowniczo-gaśniczych m.in.: w pożarze kamienicy w Rydułtowach oraz pożarze solarium w Wodzisławiu Śląskim, brali udział w ćwiczeniach oraz pokazach. Jednostka posiada ciężki samochód Jelcz (GCBA) ze zbiornikiem wody 6 tysięcy litrów dlatego działalność OSP Jedłownik jest szczególnie potrzebna podczas działań, w których istnieje konieczność podawania dużej ilości wody.

Oprócz udziału w działaniach ratowniczo-gaśniczych strażacy współpracują z jednostką SDH w Doubravie, Kołem Gospodyń Wiejskich, Parafią, Spółdzielnią Kółek Rolniczych. Druhowie w roku 2008 wzięli udział dwukrotnie w zawodach sportowo-pożarniczych w Czechach gdzie zajęli I i III miejsce, uczestniczyli też w zawodach sportowo-pożarniczych na szczeblu miejsko-gminnym, które odbyły się w Zawadzie. Delegacje OSP Jedłownik uczestniczyły też w obchodach 100- lecia OSP Głożyny i 110 lecia SDH Doubrava.

W lipcu 2008 roku z inicjatywy tutejszej jednostki odbyły się ćwiczenia nocne na obiekcie Gosław Jedłownik, w którym brało udział 5 jednostek OSP w tym jedna czeska. Delegacja strażaków uczestniczyła też w uroczystościach poświecenia nowego samochodu OSP Zawada oraz Spotkaniu opłatkowym Oddziału Powiatowego ZOSP RP.

Strażacy dbają również o poziom wyszkolenia, organizują regularne zbiórki, na których ćwiczą bądź omawiają konkretne założenia z zakresu działalności ratowniczo-gaśniczej. W roku 2009 strażacy planują kontynuować i poszerzać swoją dotychczasową działalność.

Prezesem OSP Jedłownik jest Zbigniew Rączka, Wiceprezesem Jerzy Szkatuła, Naczelnikiem Wojciech Tomczyk.

Wśród zaproszonych gości byli m.in.: przedstawiciele ZOSP RP (oddziału miejsko-gminnego oraz oddziału powiatowego), przedstawiciele SDH Doubrava. Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej reprezentował kpt. Rafał Adamczyk, Posła na Sejm RP Ryszarda Zawadzkiego reprezentował asystent Fryderyk Kamczyk, obecny był też redaktor Mateusz Kaczmarek, który jako dziennikarz Telewizji TVT oraz członek OSP Radlin II zajmuje się m.in. tematyką przeciwpożarową. Obecna była też delegacja z OSP Pszów w składzie Wilhelm Porwoł oraz Piotr Fiszer, a także przedstawiciele  działających w Jedłowniku instytucji i firm.