Zebranie świąteczne ZOSP RP w Wodzisławiu Śląskim

Jak co roku Oddział Powiatowy Związki Ochotniczych Straży Pożarnych w Wodzisławiu Śląskim zorganizował zebranie, w którym oprócz członków Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Wodzisławiu Śląskim uczestniczyli także przedstawiciele każdej działającej w powiecie jednostki, zaproszeni goście oraz orkiestra strażacka. Zebranie odbyło się w remizie OSP Syrynia.

Zebranie prowadził druh Jerzy Szkatuła – Prezes Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Wodzisławiu Śląskim, oraz Zastępca Prezesa Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Katowicach.

Wśród zaproszonych gości byli m.in: Senator RP Antoni Motyczka , Poseł na Sejm RP Ryszard Zawadzki , Wicestarosta Powiatu Wodzisławskiego Tadeusz Szkatuła, Przewodniczący Rady Powiatu Wodzisławskiego Eugeniusz Wala, Zastępca Wójta Gminy Lubomia Maria Fibic oraz Przewodniczący Rady Gminy Lubomia.

Gościem był również Senator Generał Brygadier Zbigniew Meres – Prezes Związku Oddziału Wojewódzkiego Związku ZOSP RP w Katowicach oraz Wiceprezes Zarządu Głównego ZOSP RP.

Nie mogło zabraknąć również Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim Pana st.bryg Kazimierza Musialika- Zastępcy Prezesa Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Wodzisławiu Śląskim. W spotkaniu uczestniczył również bryg. Edward Deberny – Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Jastrzębiu Zdroju.

Obecnością zaszczycili również  pastor Adam Glajcar – Krajowy Duszpasterz Strażaków Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego  oraz Ksiądz Daniel Ferek- Proboszcz Parafi Ewangelicko -Augsburskiej w Wodzisławiu Śląskim.

Podczas spotkania  Prezes oraz poszczególni członkowie Zarządu  Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Wodzisławiu Śląskm przedstawili roczną działaność związku, podjęli stosowne uchwały oraz przedstawili plany na przyszłość.

Druhowie podjęli uchwałę o powierzeniu funkcji dowódcy i zastępcy dowódcy Kompanii Honorowej Oddziału Powiatowego ZOSRP w Wodzisławiu Śląskim, dowódcą został Henryk Majchar z OSP Pszów, zastępcą dówódcy został Radosław Wysocki z OSP Syrynia. Druhowie ustalili, iż opiekun kompanii zostanie wybrany na posiedzeniu prezydium związku.

ZOBACZ ZDJĘCIA W NASZEJ GALERII

Prezes Jerzy Szkatuła przedstawił m.in plany na nadchodzący rok, oto niektóre z nich:

I kwartał – zebrania sprawozdawcze w jednostkach OSP

Zebranie Prezydium oraz Komisji ds.Odznaczeń  odbedzie się 6 stycznia 2009 roku

Do końca marca 2009 r. w gminach muszą odbyć się OTWP oraz Turnieje Plastyczne

18.04.2009-  Wojewódzki  Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej

25.04.2009 – WOJEWÓDZKIE SPOTKANIE EKUMENICZNE STRAZAKóW (Uroczystosć odbędzie się Wodzisławiu Śląskim, szczegóły zostaną opisane w osobnym artykule)

3.05.2009- udział w obchodach Święta Konstytucju 3 Maj

Początek lipca 2009 -spotkanie z Seniorami OSP

Wrzesień 2009 – zawody sportowo – pożarnicze szczebla powiatowego

Październik 2009 – turniej piłkarski

W imieniu obecnych na sali parlamentarzystów głos zabrał: Senator Zbigniew Meres, który mówił o działalności ochtników, ich wkładzie, oraz pracami nad zmianami w ustawach dotyczących działalności jednostek ochrony przeciwpożarowej. Senator Meres od 1978 jest związany z Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach. W 1997 roku został powołany na stanowisko Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach. Kierował sztabem akcji podczas gaszenia pożaru lasów w rejonie Kuźni Raciborskiej oraz działaniami ratowniczymi w czasie powodzi tysiąclecia

Komendant Powiatowy Kazimierz Musialik zwrócił uwagę na swoją działalność w Państwowej Straży Pożarnej (wcześniej Zawodowej Straży Pożarnej). St.bryg. Kazimierz Musialik obchodzi 35-lecie pracy, w tym 20-lecie pracy na stanowisku komendanta w Wodzisławiu Śląskim. Musialik bardzo ciepło wspominał dotychczasową działalność oraz wyraził zadowolenie, że może dowodzić tak dobrymi jednostkami OSP.

Wodzisławski Komendant przedstawił również statystykę zdarzeń za okres 01.01.2008 -29.12.2008.

W okresie 1.01.2008 – 29.12.2008 do godz. 16.00 strażacy interweniowali 1689 razy ( w roku 2007- 1831)

493- pożary

1164 -miejscowe zagrożenia

Ochotnicze Straże Pożarne brały udział 658 razy

"Nie dalibyśmy sobie bez Was rady" -powiedział Komendant Musialik zwracając się do druhów.

W akcjach brały udział  674 pojazdy OSP oraz 1696 pojazdów PSP

W działaniach wzięło udział 3125 – osób OSP

5624 – osób PSP

Jednym z punktów zebrania było także wręczenie Druhowi Eugeniuszowi Danielczykowi odznaczenia Złoty Znak Zwiąku. Eugeniusz Danielczyk jest wieloletnim działaczem strażackim zarówno w obszarze zawodowym jak i ochotniczym. Na co dzień pełni funkcję Zastępcy Dowódcy JRG Rydułtowy KP PSP w Wodzisławiu Ślaskim, jest także Prezesem OSP Pszów, oraz Radnym Powiatowym Powiatu Wodzisławskiego.

W ramach zebrania strażacy zobaczyli także występ dzieci z syryńskiej szkoły oraz podzieli się opłatkiem i skadali sobie życzenia. Wszystko przebiegało w miłej atmosferze. Nie bez znaczenia miał również występ strażackiej orkiestry dętej  z Gminy Godów.

W tym roku Oddział Powiatowy ZOSP RP w Wodzisławiu Ślaskim obchodzi 10-lecie istnienia, związek został powołany po reformie administracyjnej kraju, w której powołano do życia powiaty. Stało się to okazją do refleksji nad przyszłością i przeszłością związku. Z ramienia OSP Zawada w zebraniu wzięli udział:

Prezes Jan Czyżak

Druh Jan Stabla

oraz Członek Zarządu Fryderyk Kamczyk- reprezentujący Biuro Poselskie Posła na Sejm RP Ryszarda Zawadzkiego