Problematyczne owady

Okres letni to czas wzmożonych interwencji strażaków związanych z usuwaniem gniazd owadów stwarzających realne bądź rzekome zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka.
Problem dotyczący usuwania owadów staje się coraz bardziej widoczny, nic więc dziwnego, że aspekty działalności straży pożarnej w tym zakresie jest przedmiotem spotkań strażaków (np. zebrania komendantów Oddziału Miejsko Gminnego ZOSP RP w Wodzisławiu Śląskim), wykładów, artykułów, szkoleń oraz prywatnych rozmów.

Dwustopniowy problem
Z jednej strony mamy do czynienia z realnym niebezpieczeństwem dotyczącym występowania owadów głównie os i szerszeni. Ukąszenieprzez owada osoby uczulonej może powodować nawet skutki śmiertelne. W ostatnim czasie media ogólnopolskie informowały o śmierci Prezesa, który przyglądając się akcji swoich podwładnych został śmiertelnie ukąszony. Dlatego jeżeli chodzi o strażaków warto aby mieli wykonane testy antyalergiczne przeciw ukąszeniom owadów. Na Śląsku przebadano w ten sposób ok. 500 strażaków. Warto także skierować apel do alergików aby mieli ze sobą odpowiednie antidotum na jad owadów, który może uratować im życie.

Drugi problem dotyczy przyjmowania przez dyspozytorów straży pożarnej informacji o zagrożeniu dotyczącym występowania owadów, która nie jest zgodne z rzeczywistym zagrożeniem. Zdarza się, że osoba prosząca o pomoc jednostkę straży pożarnej w sposób przewrażliwiony relacjonuje sposób zachowania się owadów.

Należy zwrócić uwagę, iż nieuzasadnione wezwanie jednostki straży powoduje spadek bezpieczeństwa na obszarze chronionym. Może się zdarzyć, że strażacy odpowiadając na wezwanie zajmują się usuwaniem owadów, podczas gdy mogą być potrzebni w sytuacji poważnego zdarzenie jak pożar czy wypadek drogowy gdzie ich obecność jest niezbędna, zaś ze względu na działania z owadami wydłuża się czas dojazdu i spada w ten sposób skuteczność działań.
Dlatego w miarę możliwości powinno się zwracać z problemem usuwania owadów do specjalistycznych firm, których wykaz jest dostępny u dyspozytora straży pożarnej, zaś jednostki strażackie powinny być dysponowane do sytuacji, które rzeczywiście zagrażają życiu lub zdrowiu.

Na stronie Komendy Powiatowej PSP w Katowicach ukazała się informacja następującej treści:
W związku z narastającą liczbą interwencji na terenie Powiatu wodzisławskiego, związanych z usuwaniem gniazd os i szerszeni, zamieszczamy listę firm działających na terenie województwa śląskiego, do których należy się zwracać z tego typu zdarzeniami. Przypominamy jednocześnie, że priorytetem decydującym o wyjeździe strażaków do takich zgłoszeń, są interwencje prowadzone w budynkach użyteczności publicznej takich jak:

– szkoły,

– przedszkola,

– szpitale,

– ośrodki zdrowia,

WYKAZ FIRM ŚWIADCZĄCYCH USŁUGI W ZAKRESIE USUWANIA OWADÓW: