Alarmowa niedziela

Dzień 13 lipca 2008 roku był bardzo pracowitym dniem dla wodzisławskich strażaków, zarówno z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i Państwowej Straży Pożarnej.
Już w nocy do działań na ulicy Pszowskiej w Pszowie zostali zadysponowani strażacy z JRG Rydułtowy, którzy prowadzili działania zabezpieczajace gdyż ulica była podtopiona. Prawdziwy nawał pracy rozpoczął się jednak około godziny 16.30(po przejściu przez obszar powiatu burzy z intensywnymi opadami wraz z wiejącym wiatrem).
Do Powiatowego Stanowiska Kierowania lawinowo zaczęły spływać informacje o zalanych obektach, przewróconych drzewach oraz innych skutkach wymagajacych interwencji strażaków. W akcji na terenie powiatu zostały zadysponowane liczne siły Ochotniczych Straży Pożarnych między innymi: OSP Syrynia, OSP Kokoszyce, OSP Pszów, OSP Rogów, OSP Lubomia, OSP Nieboczowy, OSP Zawada.

Nasza jednostka została alarmowana około godziny 16.50. Dyspozytor Powiatowego Stanowiska Kierowania  polecił aby sekcja udała się na ulicę Młodzieżową (na granicę z Syrynią) celem usunięcia powalonego drzewa, które uniemożliwiało prawidłowy ruch na drodze wojewódzkiej. Sekcja w składzie: Janusz Rassek – dówódca, Tomasz Kłosek – kierowca, Czesław Kurzydym, Dawid Klich, Fryderyk Kamczyk oraz Leszek Duda udała się na miejsce celem usunięcia zagrożenia. Działania strażaków polegały na kierowaniu ruchem drogowym oraz usunięciu za pomocą piły spalinowej drzewa i gałęzi, a także późniejszym zabezpieczeniu terenu.  Na miejscu był obecny również Prezes Jan Czyżak.

Po tym zdarzeniu dyzpozytor PSK Wodzisław Śląski skierował naszą jednostkę do wypompowania wody z jednego z obiektów klubu sportowego w Zawadzie. Działania zakończono po godzinie 19.00.