Walne Zebranie OSP Syrynia

30 marca 2008 roku w Wiejskich Domu Kultury w Syrynii o godzinie 11.00 rozpoczęło się Zebranie Walnego Zgromadzenia Członków OSP Syrynia.

Na zebraniu obecni byli między innymi:

1. Poseł na Sejm RP Ryszard Zawadzki wraz z asystentem Fryderykiem Kamczykiem

2. Sołtys Syrynii Pan Antoni Pawełek

3. Druh Wilhelm Porwoł reprezentujacy Oddział Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Wodzisławiu Śląskim

4. st.ogn Bernard Burek – Komendant Gminny Gminy Lubomia oraz pracownik JRG PSP w Wodzisławiu Śląskim

oraz druhowie OSP Syrynia wraz z Prezesem Janem Solichem i naczelnikiem Andrzejem Tanżyną (Prezesem Oddziału Gminnego ZOSP RP w Lubomii)

Prezes, Naczelnik, Skarbnik, Sekretarz, Gospodarz i Przewodniczący Komisji Rewizyjnej przedstawili swoje sprawozdania. Zarząd uzyskał absolutorium, przyjęto również plan działania na rok następny.

Ochotnicza Straż Pożarna w Syryni jest bardzo prężnie działajacą jednostką na terenie naszego powiatu. Jednostka należy do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego, bierze udział w akcjach ratowniczo – gaśniczych, zawodach i konkursach wiedzy pożarniczej. Druh Sebastian Bauer będzie w tym roku reprezentował powiat na szczeblu wojewódzkim Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Pożarniczej. W tym roku w Syrynii odbędą się również Gminne Obchody Dnia Strażaka.

Komendant Gminny Bernard Burek przedstawił statystykę za rok 2007. W ubiegłym roku na terenie gminy Lubomia 108 zdarzeń, zginęła jedna osoba ( 30 kwietna – wypadek na skrzyżowaniu ulic: Raciborskiej i Bukowskiej) oraz 13 osób zostało rannych, niektóre osoby zmarły także w szpitalu.

Poseł Ryszard Zawadzki, który jest członkiem m.in: Parlamentarnego Zespołu Strażaków przedstawił plan i zakres prac nad nowelizacją ustaw: ustawy przeciwpożarowej, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej oraz ustawy Prawo o ruchu drogowym. Poseł dziękował także strażakom za ich zaangażowanie i wkład w lokalną społeczność oraz gotowość operacyjną.

Po zebraniu wszyscy zostali poczęstowani strażacką grochówką.