Informacja KW PSP Katowice

2007-09-07

W związku z intensywnymi opadami deszczu, od dnia wczorajszego strażacy interweniowali ok. 350 razy w woj.śląskim.

por. http://www.katowice.kwpsp.gov.pl

07.09.2007r.
Najpoważniejsza sytuacja jest w powiatach żywieckim,bielskim i cieszyńskim.

Pow. cieszyński.
– lokalnemu wylaniu uległa rzeka Bładnica zagrażając osiedlu mieszkalnemu Górny Bór w Skoczowie, sytuacja został częściowo opanowana zalaniu uległy trzy budynki mieszkalne ewakuowano 4 osoby,
– zagrożony drewniany most na rzece Bobrówka w Cieszynie,
– notowane są lokalne podtopienia w wyniku wylania potoków górskich,
– obecnie zgłoszonych ok. 50 interwencji.

Pow. żywiecki
– stan alarmowy rzeki Soła w Żywcu, przekroczony o 60cm (400 cm),
– zagrożony most na rzece Soła w Żywcu – podjęto decyzję o zamknięciu mostu,
– zagrożona droga S-69 w miejscowości Milówka,
– zagrożony most w miejscowości Rajcza,
– zagrożona droga gminna w miejscowości Mały Cisiec,
– obecnie zgłoszonych ok. 71 interwencji.
Ok.godz.12.00. w Soli Kiczowej wyłowiono zwłoki mężczyzny lat 57. Poszukiwania trwały od godzin rannych. Prawdopodobnie mężczyzna przechodząc brzegiem rzeki, wpadł do niej i został porwany przez nurt.

Pow. bielski
– miejscowość Bystra w wyniku zalania kotłowni w szpitalu Przeciwgruźliczy w Bystrej podjęto decyzję o przeniesieniu części pacjentów na wyższą kondygnację,
– miejscowość Czechowice – Dziedzice rzeka Iłowniczanka i Wapienniczanka zagrożone jest zalaniem ok . 50 gospodarstw,
– miejscowość Heczarowice zagrożone budynki gospodarstw rolnych wylaniem rzeki Soły trwa podwyższanie wałów.
– obecnie zgłoszonych ok. 90 interwencji.

! Ogłoszone zostały alarmy przeciwpowodziowe w powiecie: bielskim,cieszyńskim i żywieckim oraz Bielsku-Białej.
Ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe na terenie powiatu raciborskiego oraz gmin: Godów, Gorzyce i Lubomia w powiecie wodzisławskim.

Na rzekach Odrze, Wiśle, Biała, Iłownica, Olza, Soła zanotowano przekroczenie stanów alarmowych.
Odra w Chałupkach + 80 cm
Wisła w Skoczowie + 54 cm
Biała w Mikuszowicach + 13
Iłownica w Czechowicach – Dz. + 91 cm
Olza w Cieszynie + 50 cm
Soła w Żywcu + 60 cm.

06.09.br.
Najwięcej interwencji zanotowano w powiecie żywieckim,pszczyńskim oraz Jastrzębiu Zdroju i Rudzie Śląskiej. Straż pożarna prowadziła przede wszystkim działania polegające na pompowaniu wody z zalanych piwnic w budynkach,podtopionych posesji i dróg z powodu niedrożności studzienek kanalizacyjnych.
W Świętochłowicach przy ul.Świdry z powodu intensywnych opadów deszczu zalany został stropu dachu, Strażacy wzmocnić belkę dachową, która była namoknięta i uległa odkształceniu.Ratownicy ewakuowali lokatorkę z mieszkania na poddaszu.. Po przyjeździe na miejsce Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego i dokonaniu oględzin budynku, PINB podjął decyzję o wyłączeniu z użytkowania drugiej kondygnacji budynku do czasu dokonania ekspertyzy, oraz zrzuceniu namokniętego tynku na klatce schodowej o powierzchni około 10 m2.Na miejscu zdarzenia wezwana została również Policja, która będzie dozorować budynek.