Ćwiczenia Kompanii Odwodowej nr 14 „Wodzisław”

W czwartek 26 kwietnia 2018 roku na terenie Ośrodka Rekreacyjnego „Balaton” należącym do MOSiR w Wodzisławiu Śląskim odbyły się ćwiczenia Kompanii Odwodowej OSP nr 14 „Wodzisław”, które miały na celu praktyczne przygotowanie strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy w warunkach zbliżonych do rzeczywistych.
Zadaniem każdego zastępu OSP było udzielanie pomocy w sześciu symulowanych sytuacjach, w których konieczne było udzielenie pomocy poszkodowanym. Wśród zadań dla strażaków były m.in. wypadek motolotniarza, upadek na placu zabaw, wypadek rowerzysty, pomoc osobie topiącej się. Pozoracje zyskały na autentyczności dzięki zaangażowaniu uczniów Koła Ratownictwa Medycznego I Liceum Ogólnokształcącego im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim, którzy wcielili się w role osób poszkodowanych.
W ćwiczeniach wzięło udział 70 strażaków z 12 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych wchodzących w skład Kompanii Odwodowej OSP nr 14 „Wodzisław”. Instruktorami podczas manewrów byli strażacy z JRG Wodzisław Śląski oraz JRG Rydułtowy.

Z ćwiczeń został przygotowany filmik, który można zobaczyć pod adresem: https://youtu.be/jDrMPc10cJc

Zobacz zdjęcia